Course List

Term: Course Type: Location:

For available courses online, please select Online Courses in the Location drop down menu.
For courses taught in languages other than English such as Spanish, Korean, or Mandarin, please select the appropriate language in the Course Type drop down menu.



To view more information on a class, click on the class name. If the class is grey and has an next to it, that class is closed for that semester.

Spring 2018 Graduate Courses | Fort Worth

Church Music

SYNM Course No. Title Instructor Days Times

Composition

3960 COMPN-4500-A Composition Master Class R. Christopher Teichler M 10:00AM-10:50AM
5413 COMPN-4522-A MM Composition II R. Christopher Teichler  
5497 COMPN-4542-A MM Composition IV and Recital Mrs. Jung Eun Kim  
5426 COMPN-5512-A Elective Composition Garry J. Hardin, II  

Conducting

3969 CONDG-3601-A Choral Diction Mark Taylor Th 11:30AM-12:20PM
3971 CONDG-4600-A Conducting Master Class Kurt Sprenger M 11:00AM-11:50AM
5453 CONDG-4632-A Applied Conducting I: Instr Kurt Sprenger  
5436 CONDG-4642-A Applied Conducting II: Choral Mark Taylor  
5338 CONDG-4652-A Applied Conducting III and Rec Mark Taylor  
5658 CONDG-4690-A Conducting Document Mark Taylor  
3968 CONDG-4722-A Choral Literature II Mark Taylor WF 2:30PM- 3:20PM
5482 CONDG-5612-A Elective Conducting Mark Taylor  

Conducting and Ensembles

5642 ENSEM-3011-B Master Chorale Mark Taylor M 7:00PM- 9:00PM

Ensembles

3853 ENSEM-3010-A SW Master Chorale Mark Taylor M 7:00PM- 9:00PM
3850 ENSEM-3018-A SW Master Chorale Mark Taylor M 7:00PM- 9:00PM
3862 ENSEM-3070-A Guitar Ensemble Charles William Douglas M 12:00PM- 1:40PM
3859 ENSEM-3078-A Guitar Ensemble Charles William Douglas M 12:00PM- 1:40PM
3903 ENSEM-3080-A Combo Lab I Quamon Fowler M 12:00PM- 1:40PM
3900 ENSEM-3088-A Combo Lab I Quamon Fowler M 12:00PM- 1:40PM
3912 ENSEM-3090-A Combo Lab II Quamon Fowler M 12:00PM- 1:40PM
3909 ENSEM-3098-A Combo Lab II Quamon Fowler M 12:00PM- 1:40PM
3922 ENSEM-3600-A Chamber Orchestra Tom Song WF 3:30PM- 4:45PM
3919 ENSEM-3608-A Chamber Orchestra Tom Song WF 3:30PM- 4:45PM
3871 ENSEM-3620-A Orchestra Kurt Sprenger Sa 10:00AM-11:30AM
3867 ENSEM-3628-A Orchestra Kurt Sprenger Sa 10:00AM-11:30AM
3881 ENSEM-3650-A Southwestern Singers Bennie Caston Jr. WF
TTh
4:00PM- 4:50PM
4:00PM- 5:15PM
3878 ENSEM-3658-A Southwestern Singers Bennie Caston Jr. WF
TTh
4:00PM- 4:50PM
4:00PM- 5:15PM
3889 MUSIC-3200-N Chapel Orchestra Tom Song M
TTh
4:00PM- 6:00PM
8:30AM- 9:45AM
3893 MUSIC-3201-N Chapel Orchestra Tom Song M
TTh
4:00PM- 6:00PM
8:30AM- 9:45AM
3895 MUSIC-3300-N Chapel Choir Leonard Day M 4:00PM- 6:00PM
3894 MUSIC-3301-N Chapel Choir Leonard Day M 4:00PM- 6:00PM
3896 MUSIC-3308-N Chapel Choir Leonard Day M 4:00PM- 6:00PM

Jazz Studies - Seminary Level

4027 JAZCM-4222-A Jazz Styles and Analysis Terence Hobdy WF 2:30PM- 3:20PM
5473 JAZPR-4012-A MM Jazz Studies I Leonard Day  
5425 JAZPR-4022-A Mm Jazz Studies II Voice  

Master's Examinations

3931 MUMST-4990-A MM Comprehensive Exams Allen Lott  

Music History

3945 MUHST-4102-A Introduction to Music Research Allen Lott TTh 1:00PM- 1:50PM
3946 MUHST-4132-A Music in Baroque & Classic Per Allen Lott TTh 8:30AM- 9:20AM

Music Ministry

4013 MUMIN-4222-A Congregational Song Matt Sikes WF 1:00PM- 1:50PM
4010 MUMIN-4312-A Philosophy in Music Ministry Scott Aniol TTh 11:30AM-12:20PM
4011 MUMIN-4340-A Children's Choir Lab David Toledo M 4:00PM- 5:30PM
4012 MUMIN-4352-A Church Music Education II Tom Song WF 2:30PM- 3:20PM
5595 MUMIN-4421-A Dir Teach in Early Child Mu Ed David Toledo  
4014 MUMIN-4452-A Worship in Reformation and Rev Scott Aniol M 8:00AM- 9:40AM
4017 MUMIN-4571-A Practicum: Ldng Sm Instr Grps Tom Song M 12:00PM-12:50PM
4021 MUMIN-4601-A Practicum: Admin and Finance Matt Sikes F 10:00AM-10:50AM
4016 MUMIN-4622-A Influence of Popular Styles David Toledo WF 8:30AM- 9:20AM
5025 MUMIN-4700-A Colloquium Scott Aniol M 4:00PM- 4:45PM
3928 SPFMU-3111-A Spiritual Formation II-Music Tom Song W
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM

Music Theory

5326 MUTHY-4452-A Seminar in Analysis II Nathan Burggraff TTh 2:30PM- 3:20PM
3957 MUTHY-4472-A Advanced Orchestration R. Christopher Teichler TTh 11:30AM-12:20PM
3958 MUTHY-4501-A Theory at the Keyboard Yoon-Mi Lim W 2:00PM- 2:50PM

New Student Orientation

5466 ORIEN-4000-A Music School Orientation Allen Lott  

Orchestral Instrumentation

5651 ORINS-4012-A Mm Instrument I - Violin Kurt Sprenger  
5428 ORINS-4092-A Mm Instr IV and Recital Violin Kurt Sprenger  
4028 ORINS-4900-A Applied Instrument Master Clas Kurt Sprenger M 10:00AM-10:50AM
5029 ORINS-4900-B Guitar Master Class Charles William Douglas M 10:00AM-10:50AM
5438 ORINS-4911-A Instrument Literature Violin Kurt Sprenger  
5652 ORINS-4951-A Instrument - Cello Leonard Day  
5446 ORINS-5011-B Elective Instrument Drums Terence Hobdy  
5469 ORINS-5032-A Elective Instrument Violin Kurt Sprenger  

Organ

3980 ORGPR-4700-A Organ Master Class Yoon-Mi Lim
11:00AM-11:50AM
5375 ORGPR-5711-A Elective Organ Yoon-Mi Lim  
5371 ORGPR-5742-A Elective Organ Yoon-Mi Lim  

Performance Lab

3932 PFMLB-3010-A Performance Laboratory David Toledo F 11:30AM-12:20PM

Piano

3989 PIACL-4821-A Seminar in Piano Literature II Mrs. Seon-Young Im F 10:00AM-11:30AM
5621 PIAPR-4800-C Piano Master Class Tatyana Karyagina M 10:00AM-10:50AM
5622 PIAPR-4800-D Piano Master Class Mrs. Seon-Young Im M 10:00AM-10:50AM
5648 PIAPR-4812-A MM Piano I (Piano Perform)  
5431 PIAPR-4822-A MM Piano II (Piano Perform) Moira J. Hopfe-Ostensen  
5435 PIAPR-4882-A MM Piano III (Piano Perform) Tatyana Karyagina  
5423 PIAPR-4922-A MM Piano II (Piano Pedagogy) Moira J. Hopfe-Ostensen  
5575 PIAPR-4922-B MM Piano II (Piano Pedagogy) Mrs. Seon-Young Im  
5433 PIAPR-4992-A MM Piano IV & Rec (Pian Ped) Tatyana Karyagina  
5461 PIAPR-5811-A Elective Piano Mrs. Seon-Young Im  
5477 PIAPR-5811-B Elective Piano Moira J. Hopfe-Ostensen  
5501 PIAPR-5811-C Elective Piano Vivian W. Siao  
5455 PIAPR-5872-A Elective Piano Tatyana Karyagina  

Voice

3999 VOICL-3922-A Class Voice II - Music Majors Marsha Anderson TTh 2:30PM- 3:20PM
5353 VOICL-3962-A French and German Diction Ronald Montgomery M
W
9:00AM- 9:50AM
11:30AM-12:20PM
4005 VOIPR-4900-A Voice Master Class Angela Cofer M 11:00AM-11:50AM
5204 VOIPR-4900-B Voice Master Class Bennie Caston Jr. M 11:00AM-11:50AM
5210 VOIPR-4900-C Voice Master Class Ronald Montgomery M 11:00AM-11:50AM
5214 VOIPR-4900-D Voice Master Class Marsha Anderson M 11:00AM-11:50AM
5374 VOIPR-4912-A MM Voice I Ronald Montgomery  
5339 VOIPR-4922-A MM Voice II Bennie Caston Jr.  
5341 VOIPR-4922-B MM Voice II Angela Cofer  
5649 VOIPR-4951-A Voice  
5437 VOIPR-4961-A Voice Angela Cofer  
5351 VOIPR-4982-A Mm Voice Performance III Angela Cofer  
5416 VOIPR-4992-A Mm Voice Perf IV and Recital Angela Cofer  
5507 VOIPR-5911-A Elective Voice  
5454 VOIPR-5932-A Elective Voice  
5470 VOIPR-5932-B Elective Voice Bennie Caston Jr.  
5479 VOIPR-5932-C Elective Voice Marsha Anderson  
5646 VOIPR-5932-D Elective Voice Ronald Montgomery  

Church and Family Ministries

SYNM Course No. Title Instructor Days Times

Administration

3781 ADMIN-3313-A Administration and Church Law Paul Stutz WF 11:30AM-12:45PM
3782 ADMIN-5902-A Admin Field Experience (OJT) Paul Stutz M 11:00AM-11:50AM

Biblical Counseling

3802 CNSLN-3003-A History of Soul Care and Couns Dale Johnson TTh 11:30AM-12:45PM
3804 CNSLN-3203-A Principles of Biblical Counsel Dale Johnson TTh 8:30AM- 9:45AM
3806 CNSLN-3203-B Principles of Biblical Counsel Frank Catanzaro M 3:00PM- 5:45PM
3808 CNSLN-3503-A Bib Underst of Emot and Addict John Babler Th 1:00PM- 3:45PM
5559 CNSLN-5003-A Counseling Practicum I John Babler M 12:00PM- 2:45PM
3810 CNSLN-5103-A Counseling Practicum II Dale Johnson T 6:15PM- 9:00PM
3811 CNSLN-5103-B Counseling Practicum II John Babler T 1:00PM- 3:45PM
3812 CNSLN-5203-A Counseling Practicum III John Babler Th 6:15PM- 9:00PM

Childhood Education

3792 CHDED-4243-A Parenting and Faith Formation Karen Kennemur F
Sa
F
Sa
F
Sa
12:00PM- 7:00PM
8:00AM- 5:00PM
12:00PM- 7:00PM
8:00AM- 5:00PM
12:00PM- 7:00PM
8:00AM- 5:00PM
3794 CHDED-4243-B Parenting and Faith Formation Yu Wen Grace Lee WF 8:30AM- 9:45AM
3795 CHDED-4323-A Min to Elementary Children Karen Kennemur M 3:00PM- 5:45PM
3796 CHDED-5902-A Childhd Educ Field Exp (OJT) Karen Kennemur T 1:00PM- 2:15PM

Christian School Education

5616 CSEDU-5806-A MACSE Thesis Patricia Nason  
3815 CSEDU-5810-A MACSE Continuous Enrollment Patricia Nason  
3816 CSEDU-5813-A Thesis in Christian School Edu Patricia Nason  

Church and Family Ministry

3784 CFMIN-3001-A Ministries of the Local Church Dale Johnson M 11:00AM-11:50AM
3786 CFMIN-3003-A Bib Anthropology & Discpleship Justin Buchanan WF 8:30AM- 9:45AM
3788 CFMIN-3013-A Theology of Church and Family Michael Crisp TTh 7:00AM- 8:15AM
5113 CFMIN-3333-A Theo & Philo of Chrn Educ Matthew Harrison WF 1:00PM- 2:15PM

Educational Ministries

3838 SPFCF-3111-A Spiritual Formation II - CFM Michael Crisp M 11:00AM-11:50AM
3839 SPFCF-3111-B1 Spiritual Formation II - CFM Richard Ross T
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
3840 SPFCF-3111-B2 Spiritual Formation II - CFM Katie McCoy T
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
3841 SPFCF-3111-C Spiritual Formation II - CFM Yu Wen Grace Lee W
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
3842 SPFCF-3111-D Spiritual Formation II - CFM Matthew Harrison Th
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM

Family & Consumer Sciences

3820 FAMCS-4803-A Topics in Family & Consumer Sc Patricia Ennis  
3821 FAMCS-5001-A Internship in Fam & Cnsmr Sci Patricia Ennis  
3822 FAMCS-5002-A Internship in Fam & Cnsmr Sci Patricia Ennis  
3823 FAMCS-5003-A Internship in Fam & Cnsmr Sci Patricia Ennis  

Foundations of Educ

3826 FOUND-4313-A Core Concepts of Biblical Educ Jack Terry Jr. TTh 1:00PM- 2:15PM
3827 FOUND-4353-A Curric Design for Chrn Educ Matthew Harrison TTh 2:30PM- 3:45PM

Recreation Ministries

3830 RECMN-4323-A Ministry Through the Outdoors Waylan Owens M 12:00PM- 2:45PM

Student Ministries

3843 STMIN-4413-A Family Focus in Student Min Richard Ross WF 8:30AM- 9:45AM
3844 STMIN-4423-A Leading Student Ministry Justin Buchanan WF 11:30AM-12:45PM

Women's Ministry

4153 WOMIN-3313-A Contemporary Evang for Women Katie McCoy M 8:00AM-10:45AM
4155 WOMIN-4123-A Biblical Counseling for Women Cheryl Bell WF 8:30AM- 9:45AM
4167 WOMIN-4223-A Ministry to Women Terri Stovall TTh 8:30AM- 9:45AM

Preaching

SYNM Course No. Title Instructor Days Times

Preaching

3242 PRCHG-3000-A Preaching Practicum Daniel Dickard  
3243 PRCHG-3000-B Preaching Practicum Christopher Walker  
3244 PRCHG-3000-C Preaching Practicum Barry McCarty  
3245 PRCHG-3000-D Preaching Practicum Barry McCarty  
3246 PRCHG-3000-KO Preaching Practicum Hyung Jae Yu  
3248 PRCHG-3313-A Intro to Expository Preaching Tony Mathews M 8:00AM-10:45AM
3250 PRCHG-3323-A Advanced Expository Preaching Daniel Dickard Th 6:15PM- 9:00PM
3251 PRCHG-3323-B Advanced Expository Preaching Christopher Walker M 8:00AM-10:45AM
3252 PRCHG-3323-C Advanced Expository Preaching Barry McCarty WF 1:00PM- 2:15PM
3253 PRCHG-3323-D Advanced Expository Preaching Barry McCarty TTh 7:00AM- 8:15AM
3255 PRCHG-3323-KO Advanced Expository Preaching Hyung Jae Yu TTh 2:30PM- 3:45PM
3257 PRCHG-4473-A Rhetoric II Barry McCarty TTh 2:30PM- 3:45PM
5193 PRCHG-4483-A Practical Reasoning Barry McCarty WF 11:30AM-12:45PM
4080 PRCHG-5360-A Revival Evangelism Practicum Christopher Walker M 3:00PM- 5:45PM
4081 PRCHG-5363-A Revival Evangelism Practicum Christopher Walker M 3:00PM- 5:45PM
4082 PRCHG-5383-JX Jacksonville Pastors Conf Deron Biles
4083 PRCHG-5393-A Text-Driven Preaching David Allen MTW 8:00AM- 5:00PM

Roy Fish School of Evang/Missn

SYNM Course No. Title Instructor Days Times

Applied Ministry

5054 APLEV-4031-A Applied Ministry Mike Morris Th 11:30AM-12:20PM
5055 APLEV-4041-A Applied Ministry Mike Morris T 11:30AM-12:20PM
5056 APLEV-5602-A Great Commission Mentorship 1 Mike Morris  
5057 APLEV-5612-A Great Commission Mentorship 2 Mike Morris  
5058 APLEV-5622-A Great Commission Mentorship 3 Mike Morris  

Evangelism

5065 EVANG-3000-A Personal Evangelism Practicum Brandon Kiesling
Mike Morris

4161 EVANG-3000-AW Personal Evangelism Practicum Katie McCoy
Mike Morris
 
5356 EVANG-3000-B Personal Evangelism Practicum Mike Morris
Matt Queen

5066 EVANG-3303-A Contemporary Evangelism Brandon Kiesling WF 8:30AM- 9:45AM
5355 EVANG-3303-B Contemporary Evangelism Matt Queen M 3:00PM- 5:45PM
5067 EVANG-5333-A Evangelism & Missns in Acts Steve Lee TTh 8:30AM- 9:45AM
5134 EVANG-5450-A Revival Evangelism Practicum Christopher Walker M 3:00PM- 5:45PM
5135 EVANG-5453-A Revival Evangelism Practicum Christopher Walker M 3:00PM- 5:45PM
5093 SPFEV-3111-A Spiritual Form II-Evang/Missn Dean Sieberhagen M 11:00AM-11:50AM
5094 SPFEV-3111-B Spiritual Form II-Evang/Missn John Massey T
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5095 SPFEV-3111-C Spiritual Form II-Evang/Missn Mike Morris W
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM

Islamic Studies

5359 ISLST-4253-A Ishmael/Arabs in Biblical Hist Dean Sieberhagen TTh 11:30AM-12:45PM
5072 ISLST-4313-A Historical Devel in Islam Dean Sieberhagen M 8:00AM-10:45AM
5334 ISLST-4323-A Muslims, Martyrs & Materialism Dean Sieberhagen WF 8:30AM- 9:45AM
5089 MODLG-3523-A Beginning Arabic II Justin Hiester MWF 11:30AM-12:45PM

Missions

5073 MISSN-3000-A Distance Learning Orientation Keith Eitel T 6:30PM- 8:30PM
5074 MISSN-3100-A Missions Practicum Keith Eitel
Mike Morris
 
5075 MISSN-3363-A Introduction to Missiology Keith Eitel T 6:15PM- 9:00PM
5078 MISSN-4333-A World Religions:Missn Appr John Massey TTh 2:30PM- 3:45PM
5080 MISSN-5443-A Mercy Ministry and Ch Planting Rebekah Naylor T 6:15PM- 9:00PM
5081 MISSN-5453-A Ch Plant in Urban Context Steve Lee TTh 1:00PM- 2:15PM
5447 MISSN-5501-A One-Hour Missions Praxis John Massey  
5082 MISSN-5523-FP1 Three-Hour Missions Praxis Keith Eitel  
5083 MISSN-5523-FP2 Three-Hour Missions Praxis Keith Eitel  

Theology

SYNM Course No. Title Instructor Days Times

Applied Ministry

5225 APLMN-3001-A Applied Ministry: CPT Michael Wilson  
5226 APLMN-3101-A Internship Michael Wilson  
5227 APLMN-3102-A Internship Michael Wilson  
5228 APLMN-3103-A Internship Michael Wilson  
5229 APLMN-3201-A Practicum Michael Wilson  
5230 APLMN-3202-A Practicum Michael Wilson  
5231 APLMN-3203-A Practicum Michael Wilson  
5232 APLMN-3301-A Mentorship Michael Wilson  
5233 APLMN-3302-A Mentorship Michael Wilson  
5234 APLMN-3303-A Mentorship Michael Wilson  
5235 APLMN-3401-A Apprenticeship Michael Wilson  
5236 APLMN-3402-A Apprenticeship Michael Wilson  
5237 APLMN-3403-A Apprenticeship Michael Wilson  
5238 APLMN-3501-A Disciple-Making Michael Wilson  
5239 APLMN-3502-A Disciple-Making Michael Wilson  
5240 APLMN-3503-A Disciple-Making Michael Wilson  
5241 APLMN-3601-A Leadership Michael Wilson  
5242 APLMN-3602-A Leadership Michael Wilson  
5243 APLMN-3603-A Leadership Michael Wilson  
5244 APLMN-3801-A Chaplaincy Michael Wilson  
5245 APLMN-3802-A Chaplaincy Michael Wilson  
5246 APLMN-3803-A Chaplaincy Michael Wilson  
5247 APLMN-4011-A Applied Min-Disciple-Making Ronald Etheredge M 11:00AM-11:50AM
5248 APLMN-4011-B Applied Min-Disciple-Making Stanley Fike M 11:00AM-11:50AM
5249 APLMN-4011-C Applied Min-Disciple-Making Charles A. Stewart M 5:00PM- 5:50PM
5250 APLMN-4011-D Applied Min-Disciple-Making Charles A. Stewart T 11:30AM-12:20PM
5251 APLMN-4011-E Applied Min-Disciple-Making Charles A. Stewart T 4:15PM- 5:05PM
5252 APLMN-4011-F Applied Min-Disciple-Making William Goff W 11:30AM-12:20PM

Archaeology & Method

5604 ARCHE-3003-A Archaeology of Anc't Near East Mark Janzen WF 1:00PM- 2:15PM
5255 ARCHE-5203-A Ceramic Analysis -- Syro-Pales Steven Ortiz WF 11:30AM-12:45PM
5269 MAABS-5001-A Thesis Research Steven Ortiz  
5270 MAABS-5003-A Thesis Steven Ortiz  
5271 MAABS-5010-A M.A. Continuous Enrollmt Steven Ortiz  

Baptist Studies

4359 BPTST-3203-A Baptist Heritage W. Madison Grace T 6:15PM- 9:00PM
4361 BPTST-3203-B Baptist Heritage Michael Crisp TTh 8:30AM- 9:45AM
4363 BPTST-3203-KO Baptist Heritage Dongsun Cho WF 1:00PM- 2:15PM

Biblical Backgrounds & History

5335 BBHST-3003-A Arch/History of Anct Near East Mark Janzen WF 1:00PM- 2:15PM
5329 BBHST-4203-A Soc & Cultrl Set of Palestine Adam Dodd TTh 11:30AM-12:45PM

Biblical Studies

4354 BIBST-3203-A Biblical Hermeneutics Andrew Streett TTh 11:30AM-12:45PM
4355 BIBST-3203-B Biblical Hermeneutics James Wicker M 6:15PM- 9:00PM
4357 BIBST-3203-C Biblical Hermeneutics Paul Hoskins WF 11:30AM-12:45PM

Biblical and Cognate Languages

5224 ANELG-5023-A Aramaic Ryan Stokes TTh 2:30PM- 3:45PM

Christian Ethics

5259 ETHIC-4303-A The Christian Home Evan Lenow M 3:00PM- 5:45PM
5260 ETHIC-4303-B The Christian Home Charles Patrick Jr. TTh 8:30AM- 9:45AM
5262 ETHIC-4323-A The Bible & Moral Issues Paul Golata WF 11:30AM-12:45PM

Church Hist & Historical Theol

4366 CHAHT-3113-A Church History II Stephen Presley M 8:00AM-10:45AM
4370 CHAHT-3113-B Church History II Robert Caldwell TTh 8:30AM- 9:45AM
4371 CHAHT-3113-C Church History II Robert Caldwell WF 1:00PM- 2:15PM
5483 CHAHT-4113-A Studies in Early Christianity Stephen Presley M 3:00PM- 5:45PM
5008 CHAHT-4613-A Am Chr: Second Great Awakening Robert Caldwell WF 8:30AM- 9:45AM

Masters - Interdepartmental

5272 MATHE-5000-A MA.Th Summative Examination Mark Taylor  
5273 MATHE-5001-A M.A. Theol Thesis Research Mark Taylor  
5274 MATHE-5003-A M.A. Theol Thesis Mark Taylor  
5275 MATHE-5010-A M.A. Theol Continuous Enrollmt Mark Taylor  
5276 MDVTH-5003-A M.Div. Theol Thesis Mark Taylor  
5277 MDVTH-5010-A M.Div. Theol Cont Enrollmt Mark Taylor  
5308 SPFTH-3111-A1 Spiritual Form II-Theology Paul Hoskins M 11:00AM-11:50AM
5309 SPFTH-3111-A2 Spiritual Form II-Theology Thomas Kiker M 11:00AM-11:50AM
5313 SPFTH-3111-B1 Spiritual Form II-Theology Terry Wilder T
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5314 SPFTH-3111-B2 Spiritual Form II-Theology Robert Caldwell T
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5315 SPFTH-3111-C1 Spiritual Form II-Theology Candice Finch W
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5316 SPFTH-3111-C2 Spiritual Form II-Theology Gerardo Alfaro W
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5317 SPFTH-3111-D1 Spiritual Form II-Theology W. Madison Grace Th
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5328 SPFTH-3111-D2 Spiritual Form II-Theology Dongsun Cho Th
TWTh
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5569 THMTH-5000-A ThM Summative Examination Mark Taylor  

New Testament

4381 GREEK-3323-A Biblical Greek II Paul Hoskins WF 8:30AM- 9:45AM
4382 GREEK-3323-B Biblical Greek II Mark Taylor TTh 2:30PM- 3:45PM
4383 GREEK-3323-C Biblical Greek II Terry Wilder M 3:00PM- 5:45PM
4386 GREEK-4323-A Greek Exg Method: Philippians Terry Wilder WF 7:00AM- 8:15AM
4387 GREEK-4323-B Greek Exg Method: James Mark Taylor M 3:00PM- 5:45PM
4389 GREEK-5133-A Exegesis of Pastoral Epistles Terry Wilder WF 11:30AM-12:45PM
4399 NEWTS-3053-A New Testament I Andrew Streett T 6:15PM- 9:00PM
4400 NEWTS-3053-B New Testament I James Wicker WF 8:30AM- 9:45AM
4402 NEWTS-3053-C New Testament I Paul Hoskins TTh 1:00PM- 2:15PM
4405 NEWTS-3073-A New Testament III James Wicker TTh 1:00PM- 2:15PM
4406 NEWTS-3073-B New Testament III Andrew Streett M 8:00AM-10:45AM
4408 NEWTS-3073-C New Testament III Mark Taylor WF 11:30AM-12:45PM
4409 NEWTS-4013-A Matthew Paige Patterson T 7:00PM- 9:30PM

Old Testament

4392 HEBRW-4323-A Biblical Hebrew II Joshua Williams TTh 2:30PM- 3:45PM
4393 HEBRW-4323-B Biblical Hebrew II George Klein M 3:00PM- 5:45PM
4394 HEBRW-4323-C Biblical Hebrew II Eric Mitchell WF 8:30AM- 9:45AM
5548 HEBRW-4323-CF Biblical Hebrew II Ethan Jones  
4397 HEBRW-5043-A The Texts of the Qumran Ryan Stokes WF 8:30AM- 9:45AM
4398 HEBRW-5633-A Exegesis of Psalms George Klein TTh 11:30AM-12:45PM
4415 OLDTS-3053-A Old Testament I John J. Yeo WF 1:00PM- 2:15PM
4416 OLDTS-3053-B Old Testament I Andrew Streett M 12:00PM- 2:45PM
4423 OLDTS-3063-A Old Testament II Ethan Jones M 6:15PM- 9:00PM
4424 OLDTS-3063-B Old Testament II Gregory Smith M 3:00PM- 5:45PM
4426 OLDTS-3063-C Old Testament II John J. Yeo TTh 8:30AM- 9:45AM
4427 OLDTS-3063-D Old Testament II Joshua Williams WF 1:00PM- 2:15PM

Pastoral Ministry

4767 PASMN-3000-A Christian Ministry Practicum Deron Biles  
5282 PASMN-3000-B Christian Ministry Practicum Thomas Kiker  
4766 PASMN-3313-A Found for Christian Ministry I Deron Biles WF 7:00AM- 8:15AM
5283 PASMN-3313-B Found for Christian Ministry I Thomas Kiker TTh 1:00PM- 2:15PM
3805 PASMN-4323-A Princ of Bibl Counseling Dale Johnson TTh 8:30AM- 9:45AM
3807 PASMN-4323-B Princ of Bibl Counseling Frank Catanzaro M 3:00PM- 5:45PM
5285 PASMN-4343-A Conflict Min in Church Thomas Kiker TTh 8:30AM- 9:45AM
4629 PASMN-5353-JX Jacksonville Pastors Conferenc Deron Biles

Phil of Religion

5289 PHILO-4313-A Philosophy of Religion Paul Gould TTh 1:00PM- 2:15PM
5290 PHILO-4333-A Epistemology Travis Dickinson WF 1:00PM- 2:15PM
5292 PHILO-4373-A Christian Apologetics Travis Dickinson M 12:00PM- 2:45PM
5550 PHILO-4373-HI Christian Apologetics Ross Inman  
5294 PHILO-4403-A Cultural Apologetics Paul Gould TTh 8:30AM- 9:45AM
5552 PHILO-4413-HI Christ and Canon Travis Dickinson  
5296 PHILO-4522-A Apologetics Research Sem Travis Dickinson F 10:00AM-10:50AM
5297 PHILO-4533-A Apologetics Thesis Ross Inman  
5397 PHILO-4542-A Philosophy Research Seminar Travis Dickinson F 10:00AM-10:50AM
5300 PHILO-5213-A Analytic Theology Ross Inman WF 11:30AM-12:45PM
5301 PHILO-5333-A Apologetics in Early Church Stephen Presley M 3:00PM- 5:45PM
5303 PHILO-5393-A Intermediate Logic Travis Dickinson WF 8:30AM- 9:45AM

Steward Leadership

5318 STWLD-3603-A Family & Chur Fin Stewardshp Evan Lenow TTh 1:00PM- 2:15PM

Systematic Theology

4435 SYSTH-3053-A Systematic Theology I W. Madison Grace WF 11:30AM-12:45PM
4436 SYSTH-3053-B Systematic Theology I Malcolm Yarnell TTh 8:30AM- 9:45AM
4437 SYSTH-3063-A Systematic Theology II Nathan Holsteen Th 6:15PM- 9:00PM
4438 SYSTH-3063-B Systematic Theology II D. Jeffrey Bingham M 12:00PM- 2:45PM
4440 SYSTH-3063-C Systematic Theology II Nathan Holsteen WF 11:30AM-12:45PM
4441 SYSTH-3063-D Systematic Theology II Nathan Holsteen TTh 1:00PM- 2:15PM
4443 SYSTH-3603-KO The Holy Spirit Dongsun Cho TTh 8:30AM- 9:45AM
4444 SYSTH-3803-A Eschatology Craig Blaising M 6:15PM- 9:00PM

Women's Studies

4157 WOMST-3003-A Intro to Women's Studies Candice Finch TTh 8:30AM- 9:45AM
4164 WOMST-4003-A Ministry to Women Terri Stovall TTh 8:30AM- 9:45AM
4159 WOMST-4053-A Contemporary Evang for Women Katie McCoy M 8:00AM-10:45AM
Synchronous (Live Interaction): This format requires online attendance at the days and times listed.
Flexible: This format allows students the choice to participate live at the days and times listed or view the recorded lectures at their convenience each week.
Asynchronous: This format presents course content through multimedia with weekly coursework that can be completed at any time during the week.

Established 1908 Fort Worth, Texas